Porzucone zwierzaki

  • Nie jesteś zalogowany.
  • Polecamy: Komputery

#1 2009-01-03 14:47:58

joasia92

Administrator

Zarejestrowany: 2009-01-01
Posty: 44
Punktów :   

dogoterapia!! O psach - terapeutach

http://www.fotopolis.pl/obrazki/gpp07_2.jpg




Podstawowe założenia dogoterapii


    Dogoterapia opiera się na wykorzystaniu w terapii osób niepełnosprawnych bezpośredniego kontaktu ze zwierzęciem – psem terapeutą. Ten bezpośredni kontakt pozwala wytworzyć specyficzna relację między pacjentem a psem terapeutą.

    Podstawowym założeniem terapii kontaktowej z udziałem psów jest możliwość tworzenia w czasie sesji terapeutycznej warunków, w których pacjent ma zapewnione poczucie bezpieczeństwa oraz bezgranicznej akceptacji własnej osoby.

     Pies nie dziwi się, nie ocenia, nie krytykuje, nie patrzy z niezdrowym zainteresowaniem na osobę niepełnosprawną. Pies nie denerwuje się, gdy coś się nie uda. Akceptuje niezgrabne ruchy i zbyt gwałtowne reakcje. Pies jest cierpliwy, tolerancyjny, pełen ciepła i spokoju. Pies całkowicie poddaje się aktywności osoby niepełnosprawnej. Pozwala odczuć zadowolenie i satysfakcję z podejmowanych działań. Pozwala też przeżywać poczucie sukcesu po wykonaniu zadania. Przede wszystkim jednak pies mobilizuje do działania, wzbudza w pacjencie motywację do wykonywania zaproponowanego przez terapeutę ćwiczenia. Chęć nawiązania bliskiego kontaktu ze zwierzęciem powoduje, że osoba niepełnosprawna stara się wykonywać ćwiczenia bez pomocy ich wsparcia. Dzięki temu osiąga samodzielność. Istotnym aspektem jest fakt iż pies ma temperaturę wyższą od ludzi (o około 1 stopień) co sprzyja rozluźnieniu mięśni i relaksowi.





    Wszelkie podejmowane działania terapeutyczne powinny służyć usprawnianiu zaburzonych funkcji.




    Dogoterapia jako metoda wspomagająca rehabilitację może być stosowana z powodzeniem w pracy z osobami z różnymi rodzajami niepełnosprawności. W zajęciach może uczestniczyć każda osoba niepełnosprawna. Jedynym wyraźnym przeciwwskazaniem do udziału w terapii kontaktowej z udziałem psów jest stwierdzone uczulenie na sierść tych zwierząt.

    Dogoterapia pozwala też skutecznie przełamać lęk przed psem i zacząć czerpać radość z przebywania z pupilem.

    Należy pamiętać, że zajęcia z Dogoterapii nie są wykorzystywane tylko do pracy z osobami niepełnosprawnymi. Zajęcia z psami dobrze wpływają na rozwój psychiczny i fizyczny dzieci. Wzbogacają słownictwo, uwrażliwiają, uczą odpowiedzialności. Rozwijają motorykę małą i dużą . Podczas zajęć ćwiczy się koncentrację, pamięć wpływają one także pozytywnie na rozwój zmysłów. Natomiast zabawa w grupie świetnie wpływa na rozwój społeczny, pozwala otworzyć się na świat zewnętrzy i przełamać wiele barier. Z przeprowadzonych badań naukowych wynika, że obcowanie z psem korzystnie wpływa na stan zdrowia psychicznego i fizycznego wszystkich ludzi. U osób spędzających czas z czworonogiem zaobserwowano obniżenie ciśnienia krwi, spadek stresu, wzrost motywacji do działania, obniżenie poziomu cholesterolu.

    Psy wykorzystywane są również do pracy z osobami dorosłymi. Są doskonałym lekarstwem na samotność, poprawiają humor, sprawiają, że ludzie łatwiej znoszą stres, dbają o sprawność fizyczną i zdrowie.


    PIES SPRAWIA, ŻE CZŁOWIEK CZUJE SIĘ KOCHANY I WARTOŚCIOWY.

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.narutogify.pun.pl www.newgeneration.pun.pl www.the-dreamers.pun.pl www.ekstranaruto.pun.pl www.polskiemamy.pun.pl